Soud zahájil insolvenční řízení s českou částí skupiny Helske. Lákala na investice do dluhopisů, ze kterých chtěla financovat výrobu inovativních stavebnin a domů pro seniory. Je to jeden z největších dluhopisových krachů.
Skupina Helske slibovala na Slovensku vybudování „stavebního Silicon Valley“, v Německu zase výstavbu domovů pro seniory. To byly klíčové motivy příběhu, které Helske používala, když lidem v Česku i jinde nabízela investice do svých dluhopisů. Zlákala kolem 6 tisíc lidí. Drobní investoři svěřili Helske kolem 1,5 miliardy korun. Jenže pak firmě došly peníze. Aktuálně se první část skupiny dostala do insolvenčního řízení také v Česku.
„Indebitum zastupuje přes 1 100 věřitelů, majitelů dluhopisů. Cílem je maximalizovat uspokojení všech věřitelů, proto jsme přistoupili ke konsolidaci pohledávek z dluhopisů a koncentraci a posílení věřitelské pozice,“ sdělil Jan Zaorálek.
Zároveň se pozastavil nad tím, proč dosavadní majitelé již dávno na sebe nepodali insolvenční návrhy, když je Helske v platební neschopnosti již od roku 2020. „Když úpadek nepodají samy na sebe společnosti Helske, to je jejich majitel a statutární orgány, tak to udělá Indebitum, které v tom již činí právní kroky,“ dodal Zaorálek.
Celý článek naleznete ZDE